Jaki rozmiar materaca dla dziecka?

Wybór materaca dla dziecka to decyzja, która wykracza poza zwykły zakup elementu wyposażenia pokoju – to inwestycja w zdrowie naszych najmłodszych. W miarę jak maluchy dorastają, ich potrzeby związane ze snem i komfortem oraz przestrzenią umożliwiającą przyjęcie dogodnej pozycji również się zmieniają. Dobrze dobrany materac nie tylko zapewnia spokojny i regenerujący odpoczynek, ale odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju młodego organizmu. Niniejszy artykuł powstał z myślą o rodzicach i opiekunach poszukujących najbardziej odpowiedniego dla swoich dzieci podłoża do spania. Skupimy się w nim w szczególności na rozmiarach dziecięcych materacy. Jeśli chcesz wiedzieć jakiej wielkości materac kupić, skorzystaj z naszych porad!

Jaki rozmiar materaca dla niemowlaka i małego dziecka?

Na początkowym etapie życia dziecka wystarczający będzie materac 60×120 cm. Taka wielkość zapewni optymalną przestrzeń do spania przynajmniej do 2-3 roku życia. Jeśli przewidujemy dłuższy okres użytkowania, warto kupić materac 70×140 cm, który posłuży aż do osiągnięcia przez malucha 4-5 roku życia. Szeroką ofertę materacy w rozmiarze 60×120 dla najmłodszych użytkowników znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-60×120-cm-74

Materac musi być też idealnie dopasowany do ramy łóżeczka. Luka między materacem a ramą może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa malucha, tj. ryzyko urazów. Dlatego przed zakupem dokładnie sprawdź wewnętrzne wymiary łóżeczka.

Jaki rozmiar materaca dla starszego dziecka?

Starszym przedszkolakom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym można kupić materac wielkości 80×160 cm. Na rynku dostępne są również materace dłuższe i szersze: 80×180 cm, 80×190 cm, 90×180 cm, 90×190 cm i inne. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Ze względu na komfort i ergonomię długość materaca powinna być większa o 20 cm od wzrostu małego użytkownika.

W przypadku nastolatków dobrym rozwiązaniem będzie materac 90×200 cm, czyli taki, jaki pasuje do standardowych łóżek jednoosobowych dla dorosłych. Pozwoli on uniknąć konieczności wymiany materaca na każdym etapie rozwoju.

Materac dziecięcy – jaką powinien mieć wysokość?

Wybierając materac dla swojej latorośli, spotkasz się z modelami różnej grubości. Materace dla młodszych dzieci są z reguły cieńsze niż materace dla dorosłych, co bynajmniej nie oznacza, że mniej wygodne. Dzieci ważą mniej, stąd podłoże o wysokości 10-15 cm będzie dla nich w zupełności wystarczające i komfortowe. W wieku nastoletnim, gdy dziecko szybciej przybiera na wadze, można rozważyć zakup materaca standardowej grubości, czyli minimum 18-20 cm.

Co oprócz rozmiaru jest istotne przy wyborze materaca dla dziecka?

Odpowiedni materac to nie tylko kwestia wymiarów. Obok zapewnienia podłoża do spania o wielkości adekwatnej do wzrostu i indywidualnych potrzeb Twojej pociechy, istotne jest dostarczenie rozwijającemu się ciału właściwego wsparcia.

Materac nie może być zbyt miękki, by dziecko nie zapadało się w podłożu, co w pierwszych miesiącach życia może skutkować trudnościami w obracaniu się z brzuszka na plecy, a na każdym etapie rozwoju sprzyjać powstawaniu wad postawy. Nie może być też zbyt twardy, bo sen nie będzie komfortowy.

Należy mieć na uwadze rodzaj wkładu. Młodszym dzieciom poleca się materace lateksowe lub piankowe. Sprężynowe nie są wskazane z tego względu, że średnica sprężyn może być zbyt duża, by zapewnić dobrą elastyczność punktową przy drobnej sylwetce. Dla starszych dzieci materace z wkładem sprężynowym będą odpowiednie. Najlepiej, jeśli są to sprężyny multipocket o dużej gęstości gwarantującej lepsze dopasowanie do ciała.

Kolejnym ważnym kryterium jest bezpieczeństwo. Materac powinien być wolny od wszelkich szkodliwych dla zdrowia substancji. Szukaj produktów, które posiadają renomowane certyfikaty, takie jak Oeko-Tex Standard 100 czy Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka, które gwarantują, że produkt został przetestowany pod kątem emisji toksyn i jest bezpieczny dla zdrowia.

Ponadto podłoże do spania powinno być wykonane z antyalergicznych i łatwych do czyszczenia materiałów zapewniających higieniczne środowisko snu. Niemniej ważna jest odpowiednia przewiewność, która pozwoli utrzymać optymalną temperaturę podczas snu, zapobiegając przegrzewaniu się dziecka w nocy.

Podchodząc do wyboru materaca z należytą starannością, dajemy dzieciom coś więcej niż tylko miejsce do spania – dostarczamy im warunki do zdrowego rozwoju. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć idealnie dopasowane podłoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − osiem =